МОН е подготвено за старт на учебната година по нова Концепција и со протоколи

Министерството за образование и наука е подготвено за започнување на новата учебна година, но и за имплементација на реформските процеси од септември, изјави министерката за образование...

Одбојкарите се подготвуваат за ЕП 2019: Пораз и победа во двомечот со Шведска

Македонската селекција вечерва загуби од скандинавскиот спаринг партнер со 2:3 по сетови, резултат со кој славеше во првиот меч. До дебито на Европските првенства преостануваат контролни мечеви со Украина и Бугарија или Белгија на турнирот „Бранко Хаџииљоски Чајка“ на 30 и 31 август и двомеч со Австрија во Сент Полтен на 5 и 6 септември

Ракомет: Турбо фолк концерт ја пресели репрезентацијата во Автокоманда

Селекторот Раул Гонзалез ги одржа денешните тренинзи во домот на Металург, а на истата локација ќе работи и утре бидејќи теренот во националната арена е зафатен со поставување на сцена за утрешното гостување (сабота) на Аца Лукас, Пеџа Меденица и Милица Павловиќ

Ракомет: Репрезентативен кам-бек на Прибак, деби повик за Цветковски

Селекторот Раул Гонзалез објави список со 21 играч за претстојната ЕХФ недела (23-29 октомври) во која е планира само тренинзи, воигрување и тим билдинг како дел од подготовките за Европското првенство во Хрватска од 12 до 28 јануари догодина

Фудбал: Вардарци во Австрија ќе чекаат ривал во ЛШ

Македонскиот фудбалски првак од денеска е во Бад Тацмандорф, утре напладне (12 ч.) ќе дознае против кого ќе игра во второто квалификациско коло за елитното натпреварување на УЕФА. На проба во екипата е бразилскиот напаѓач Матеус Лима Круз. Екипата ќе работи во некомплетен состав до приклучување на шесте младински репрезентативци на Македонија по настапите на ЕП 2017 во Полска

Квалификации за СП 2018: Македонија почна да се остри за Лихтенштајн

„Црвено-жолтите“ не бегаат од фаворитската улога, но и самите се свесни дека ќе мора и да ја оправдаат на терен и конечно, по пдоолго време, да почнат да напредуваат на ФИФА ранг листата. Натпреварот е во петок на „Рејнпарк“ во Вадуц со почеток во 20,45 ч.

Червар: Видов и добри и лоши моменти, но како за прв меч беше добро

Македонија подобра од БиХ со 28:24 во првиот контролен дуел во Скопје пред настапот на СП во Франција. Утре и задутре уште два меча со истиот ривал, но затворени за јавност. Дејан Манасков вечерва беше најефикасен со осум гола