Германија ги разгледува начините за евакуација по затворањето на аеродромот во Кабул

Германија ги разгледува начините за евакуација од Авганистан по истекот на рокот за летови од аеродромот во Кабул, изјави денеска портпаролот на Министерството за надворешни работи....

Заев: Сите македонски граѓани се извлечени, продолжуваме со спасување на миротворното население од Авганистан

Денеска во Владата се одржа координативен состанок со сите вклучени чинители во големата хуманитарна меѓународна мисија за спасување на цивилно мирољубиво население од Авганистан. Премиерот Заев...

Спасовски: Авганистанските државјани ќе бидат сместени во мотели, а не во кампови

Авганистанските државјани ќе бидат сместени во мотели, а не во кампови или прифатни центри, рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Владата презема обврска да сместиме...

Меркел подготвена за контролиран прифат на бегалците од Авганистан

Меркел денеска изјави дека е отворена за „контролиран пристап на ранливите авганистански бегалци“. Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека е отворена за „контролиран пристап на...

POLITICO: Пентагон испраќа илјадници трупи во Кабул да помогне во евакуацијата на Американската амбасада

Стејт Департментот и службите на Одбраната го потврдија потегот , додека Талибанците го продолжуваат маршот кон авганистанската метропола Кабул, која наскоро би можела да биде совладана...