Топлотен бран: Евакуации во Австралија, вонредна состојба во Нов Јужен Велс

Во пожарите, што од септември пустошат низ Австралија и повремено навлегуваат во населените места, досега животот го загубија 18 лица и уништена е површина од околу пет милиони хектари. Само оваа недела во Викторија изгореа 68 куќи, а во соседниот Нов Јужен Велс 381. Во двете држави пожарите се активни на приближно 200 точки

С. Македонија пред топлотен удар: За некои региони жолта фаза, за некои портокалова

Земјава ќе биде под влијание на топла воздушна маса од четврток до средина на наредната недела за што Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) излезе со препораки за превентивно делување за заштита од можни шумски пожари и на отворено согласно Законот за заштита и спасување

Пожари во Калифорнија: Најмалку девет жртви, десетици исчезнати

Малибу, пак, е во состојба на тревога поради силниот пожар што изби претходниот ден на 20-на километри северно од градот. Неколку познати личности кои живеат таму мораа да бидат евакуирани меѓу нив и Ким Кардашијан, Алис Милано и мексиканскиот режисер Гилермо дел Торо.