Тешка 2021 година за земјоделците, а рекордна по инвестиции за надлежните

Македонското земјоделство, за првпат од осамостојувањето на државата, влегува „обезглавено“ – без ресорен министер во новата година, чие назначување се очекува овој месец. Според надлежните, минатата...

Светските предизвици во 2021 година: Миграциска криза, враќање на талибанците, мутации на ковид-19, вакцини, климатски промени

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички објавија ново трилатерално безбедносно партнерство наречено...

Интервју на Лајчак: Најнепосреден предизвик на Балканот е Скопје и Тирана да почнат преговори со ЕУ

Кога станува збор за регионот на Западен Балкан, гледам четири предизвици. Најнепосреден е Северна Македонија и Албанија што поскоро да ги започнат пристапните преговори со Европската...

СЗО: По пандемијата ќе дојдат пострашни проблеми поврзани со сиромаштија, глад, нееднаквост, болести и климатски промени

По завршување на пандемијата на коронавирус, човештвото ќе се соочи со посериозни предизвици од претходно. Тие ќе бидат поврзани со сиромаштија, глад, нееднаквост, болести и климатски...

Спасовски: Заштитено јавно здравје, одржана економија, остварени перспективи, фер избори

Преодната Влада во заминување во овој, речиси, деветмесечен мандат успешно одговори на предизивиците со кои беше соочена и отвори пат за новата влада, изјави техничкиот премиер на денешната прес-конференција

Предизвици за економијата со кризата од коронавирусот

Кризата предизвикана од коронавирусот е многу полоша и многу пожестоко ќе се одрази врз економијата за разлика од финансиската криза пред десетина години по распадот на берзите и импликациите што ги имаше врз банките во САД кога се прелеа низ целиот свет, порачува поранешниот вицепремиер за економски прашања