Обвинителот Љубомир Лапе ќе ја разгледа условната казна за Божиновски, а застапникот на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе жалба

За јавниот обвинител Љубомир Лапе, кој го застапуваше судскиот предмет „Талир 2“ пресудата е задоволителна. По добивањето на писмена пресуда, тој најави дека ќе ги проучаат...

Одбраната во„ Талир 2“ тврди дека нема докази ни сведоци дека Груевски и Божиновски незаконски ја граделе Белата палата

Обвинителството не понуди докази, а нема ни сведок, ни документи дека обвинетите Никола Груевски и поранешниот генерален секретар Кирил Божиновски имале намера и долгорочен план да...

Изречени затворски казни за уривањето на „Космос“- Груевски доби 9 години, Јанакиески 3, а екс градоначалникот 4 години

Миле Јанакиески, поранешниот министер за транспорт и врски е осуден на три години затвор во судскиот предмет познат во јавноста како „ТНТ“, а кој се однесува...

Груевски осуден на седум години затвор, Мијалков година и три месеци за „Плацеви на Водно“

Никола Груевски, Сашо Мијалков, Ристо Новачевски, Јордан Камчев и Ненад Јосифовиќ се виновни пресуди судечкиот совет во случајот „Плацеви на Водно“ во кој првообвинет за перење...

Бојан Јовановски доби 9 години затвор, Фросина Ременски е ослободена од обвинение за Меѓународен сојуз

Бојан Јовановски-Боки доби казна од 9 години затвор, Фросина Ременски е ослободена, Миле Јовановски 2 години условна, Јасна Мандиќ 4 години, и Христина Карајованова-Блажевска една година...