Башеле: Климатските промени се прашање за опстанок на човештвото

Високата претставничка на Обединетите Нации (ОН) за човекови права, Мишел Башеле денеска ги повика земјите да дејствуваат решително во решавање на проблемот со климатските промени, нагласувајќи...

Граѓанска иницијатива за фер третман кон родителите со деца од разведени бракови

Промени во Законот за семејство, фер третман кон децата од разведени бракови и нивните родители, напуштање на застарениот еднородителски систем и воведување на заедничко родителство. Ова се барања на Граѓанската иницијатива за заедничко и одговорно родителство по развод кои се доставени до Владата од која очекуваат и измена на одлуката од 6 април за забрана за движење на граѓаните што, како што велат, директно ги засега родителите кои не живеат со своите деца по развод или разделба

Путин се подготвува да остане на власт и по 2024 година

Рускиот претседател Владимир Путин вчера најави сеопфатни уставни реформи, а нов премиер ќе биде Михаил Мишустин. Тие би можеле да му помогнат да остане на власт и откако ќе му заврши вториот мандат, коментира Роман Гончаренко

Иницијатива: Измени на ЗКП за спречување на одолговлекување на судските постапки

Целта на иницијативата на судијата Владимир Туфегџиќ е доследно почитување на правата на странките во постапката, ефикасност во постапувањето, еднаквост на оружјата и почитување на правото за судење во разумен рок

Меј: Ратификацијата на Договорот од Преспа е историски момент за Македонија

Позитивното гласање за Преспанскиот договор е историски момент за Македонија. Честитки до македонскиот Парламент и до Владата на премиерот Зоран Заев, напиша на Твитер британската премиерка,...

„Ле Монд“: Историска одлука на Македонија, на потег е Грција

Угледниот париски весник нагласува дека процесот за историскиот договор беше „долг и полн со пречки“ и најавува дека гласањето во грчкиот парламент се очекува до крајот на месецот, но истовремено и дека е неизвесно

ЕК за судството:Покрај законски, потребни се и промени во однесувањето

Во делот за Специјалното јавно обвинителство ЕК забележува дека СЈО се соочува со помалку отпор од судовите, со што може да работи поефикасно, но дека се потребни законски измени за да може да продолжи со работа

Промени во Серија А: И Италијанците воведуваат боксинг деј

Радикални новитети во најава за фудбалската сцена на Апенините. Италијанците ја копираат традицијата на Англичаните со натпревари пред и по католичкиот Божик. Планираните промени се однесуваат и на летните и на зимските преодни рокови кои се кратат и ќе завршат на 24 часа до почетокот на есенската и на пролетната полусезона