Финишира процесот за целосна воена интеграција на С. Македонија во НАТО

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска и заменик началникот на Генералштабот, генерал-мајор Азим Нуредин денеска во Министерството за одбрана ќе одржат средба со новинари за целосното воено...

Пендаровски: ЕУ и европските партнери се одговорни за одлагање на нашата интеграција

Претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски изјави дека раководството на Европската Унија (ЕУ) и европските партнери се одговорни за одложувањето на процесот на интеграција на земјава...

Избори со кампања, одење од врата на врата, заштитна маска, дистанца и дезинфекција

Во вакви услови ќе се одвиваат изборниот процес, внатре во изборачките места, информира министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција, кој очекува сите политички субјекти да ги почитуваат одредбите од Протоколот

Судски процес – кој го собори авионот МХ17 на „Малезија Ерлајнс“?

Речиси шест години по соборувањето на патничкиот авион Боинг-777 на Малезија Ерлајнс над источна Украина, започнува судењето на осомничените за нападот. Процесот се одвива во специјален суд кај аеродромот во Амстердам

Велев vs. Киров: Обвинителство да поведе истрага за инсулинската криза

За законската регулатива која овозможува криминал, за веледрогериите кои немаат залихи, а се обврзале да снабудуваат со инсулини. Ги штити ли воопшто Сојузот правата на дијабетичарите