Џафери: Собранието може да заседава само по изборите, секој друг начин е обид за пуч

Претседателот на Парламентот тврди дека се вршел притисок врз него за повторно свикување на пратениците, но, како што нагласи во синоќешното гостување во емисијата „Клик Плус“ на ТВ 21, „со Собранието е веќе завршено“

СЈО: Пресудата за Костовски е незаконска и треба да се укине

Спогодбата врз која Костовски е осуден за шпионажа и нелегално прислушување, а која е склучена врз основа на трите искази е спорна и за експертот Рајнхард Прибе. Тоа е нотирано и во целосниот извештај кој Прибе заедно со експертска група го изготви за нашата држава