Надал: Уништен сум психички

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал рече дека е „психички уништен“, стравувајќи од ново долго отсуство од теренот, откако се повреди при денешниот пораз од американецот Мекензи Мекдоналд...

Надал-Алкараз

Надал и Алкараз со нетрпение очекуваат да играат еден против друг на егзибициски турнир во Лас Вегас

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал ги сподели своите очекувања за ревијалниот турнир во Лас Вегас на кој ќе игра со сонародникот Карлос Алкараз. „Многу сум среќен поради...

(Видео) Кирјос со перформанс на АО, го имитираше Надал како ги извлекува гаќичките

Рафаел Надал се пласира во третото коло на Австралија опен, Доминик Тим едвај го „преживеа“ Австралиецот со славно атлетско име, Болт, но белег на четвртиот натпреварувачки ден на гренслемот во Мелбурн остави Ник Кирјос. Темпераментниот домашен адут повторно „удри“ на најдобриот светски рекет во моментот, овојпат со имитација на ритуалот на Надал пред сервис - завлекување на коса зад уши, допирање нос и извлекување на гаќичките

(Видео) Втор ден на АО: „Тренинг“ победа на Надал и пораз на Шарапова

Моментно водечкиот тенисер на АТП листата имаше „тренинг“ натпревар во првото коло против Уго Делиен од Боливија над кого славеше 6:2, 6:3, 6:0, а, пак, најдобрата хрватска тенисерка Дона Векиќ беше кобна за Шарапова над која триумфира со 6:3, 6:4

Во сенка на пожари, жештини и загаден воздух: Ноќеска почнува Австралија опен

Во фокусот, логично се бранителите на титулата, Србинот Новак Ѓоковиќ кој ќе се обиде по осми пат да замине од Мелбурн со највредниот чек, и младата Јапонка Наоми Осака. Вниманието, пред се, ќе биде насочено кон машкиот турнир на кој конкуренцијата е поизострена, со Рафаел Надал, со Роџер Федерер, но и поради Доминик Тим, Стефанос Циципас и Данил Медведев кои се поопасно се приближуваат на моќната тројка