Осминафинале на кадетското СП во ракомет: Португалија ја елиминира С. Македонија

Селекцијата од Пиринеите го порази мундијалскиот домаќин со 29:25 (полувреме 15:12) за шеста победа во шестиот нејзин настап на турнирот и заслужена пресметка со Франција со четврт-финалето. „Црвено-жолтите“, пак, ќе разигруваат за пласман од деветтото до 16. место и досега имаат две победи (над Нигерија и над Бахреин) и четири порази (од Аргентина, од Данска, од Јапонија и од Португалија)

СП во ракомет (У19): С. Македонија почна со пораз од Аргентина

Македонските репрезентативци одиграа две различни полувремиња во СЦ „Борис Трајковски“. Го добија првото со четири разлика (13:9), но паднаа во второто во кое постигна само седум гола, а примија двојно повеќе за конечни 20:23. Следува ден одмор во групата Ц, а наредниот натпревар за избраниците на Данило Брестовац е во четврток против Нигерија

Женско ЕП во ракомет (У19): Македонија со најубедлив пораз на стартот

Хрватска ја оправда фаворитската улога во балканската пресметка во групата Б и славеше со 35:14 (полувреме 14:3) во натпревар во кој немаше никаква неизвесност. Составот на Борче Марковски денеска (17 ч.) во дуел со Русија во второто коло