Рашковски: Oбвинителката чита пораки, а нема правосилна одлука

Обвинителството презентираше пораки за кои сеуште нема правосилна одлука дали воопшто треба да се презентираат, реагира адвокатката Сузана Јошевска, бранител во судскиот предмет „Софтвери“ во кој...

Рашковски за доказите на обвинителката во „Софтвери“ вели дека се приказна и го бара УСБ -то од МВР

Првообвинетиот во случајот „Софтвери“ Драги Рашковски тврди дека доказите на Обвинителството за организиран криминал се стекнати на незаконски начин, и побара обвинителката Ивана Трајчева да достави...

Рашковски: Апсолутно не се чувствувам виновен, обвинението е како да барате црна мачка во црна просторија

Драги Рашковски, поранешниот генерален секретар на Владата обвинет за злоупотреба на службената положба и за перење пари во судскиот предмет „Софтвери“ денеска на рочиште во Кривичниот...

Антикорупциска бара Обвинителството да отвори истрага за луксузниот подарок на Рашковски, возило во вредност од над 50.000 евра

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ќе поведе иницијатива за утврдување одговорност за Драги Рашковски до Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција, за незаконито...

Русковска за РСЕ: Наскоро обвинение за екс-генералниот секретар на владата, Рашковски

Истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски е во завршна фаза, вели шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска во...

Вишото обвинителство го пушта Рашковски од притвор со гаранција од половина милион евра

Вишото јавно обвинителство Скопје се согласува Драги Рашковски да излезе од притвор со гаранција, потврдија за „360 степени“ од обвинителството. Ваквиот став на второстепената обвинителска инстанца...

НОВА дознава: Антикорупциска отвора постапка за предмет за Рашковски

Антикорупциската комисија по допрен глас ќе отвори постапка за предмет за Генералниот секретар Драги Рашковски и неговата евентуална вмешаност во изборот на фирма која треба да...

Рашковски се извини за вокабуларот во аудио снимката, за тендерот ќе чека одлука од Судот

Тендерот и изборот на фирмата за изградба на АТМ системот за модернизација на македонската воздухополовна навигација се спроведени во времето на ВМРО ДПМНЕ – рече Генералниот...