Аналитичарите ѝ препорачуваат на власта: Покачувањето на минималната плата е добар чекор, но внимавајте на државната каса!

Oдлуката за покачување на „минималецот“ и негово позиционирање на 18.000 денари наидува на позитивни одгласи не само кај трипартитните партнери Владата, ССМ и работодавачите, туку и...

Листата за помилувања вратена во затворските управи: Надлежните уверуваат дека ќе нема ниту едно спорно име

Листата за групни новогодишни помилувања ја прават затворите, ја доставуваат до Министерството за правда, а оттаму списокот со имиња на оние кои бараат порано да излезат...

ЈАПОНЦИТЕ ГИ НАРЕЧЕ КИНЕЗИ: Гаф на шефот на Меѓународниот олимписки комитет

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) Томас Бах денеска предизвика реакции во јапонската јавност, откако домаќините на претстојните Олимписки игри во Токио по грешка ги нарече...

Искри во ВМРО-ДПМНЕ: Стоилковски го нападна Коневски, Коневски во контра со тужба

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ го обвини поранешниот градоначалник на Аеродром за пасивност во нападите кон Заев во изминатите три години за што истакна дека „има други работи“ што ги образложи со поседување на стан и деловен простор од 350 метри квадратни во зградата кај Мајчин Дом. Таквите наводи, Коневски ги оквалификува како лаги и манипулации и најави тужба против Стоилковски, а на лидерот Христијан Мицкоски му порача дека ништо нема да го спаси од заминување

По Попоски и Рангелова, на одговорност на Мицкоски повикаа и Тодоров и Мијалков

Неопходноста од промени и обединување во ВМРО-ДПМНЕ, Тодоров ја изрази преку колумна во „Дојче Веле“ додека поранешниот прв човек на УБК се јави со реакција на социјалните мрежи. Пораки во тој контекст вчера испорачаа и Никола Попоски и Даниела Рангелова

Светските медиуми за изборите во Србија: Вучиќ ја зацврсти својата доминација

Агенцијата „Ројтерс“ и истакнува дека идната влада се соочува со зголемен притисок од ЕУ и САД за официјален Белград да го признае Косово што се смета за клучно прашање за стабилноста на регионот