Португалски рекорд во Серија А: Роналдо го надмина Руи Барош, следна мета е Руи Коста

Ѕвездата на Јувентус ги потпиша двата во триумфот над Сампдорија со 2:1 во последното есенско коло и стигна до бројката од 14 гола во калчолигата, односно, 15 во сите натпреварувања во кои се активни „бјанконерите“

Светот со нов најскап голман: Аризабалага во Челзи за 80 милиони евра

Чуварот на мрежата на Атлетик Билбао се сели на „Стемфорд бриџ“ како замена за Тибо Куртоа кој е се позивесно дека ќе продолжи во Реал Мадрид. „Сините“ за Баскиецот ќе платат десет милиони евра повеќе од сумата што Ливерпул ја искешира на Рома за услугите на Алисон Бекер

Кулминација на топлотниот бран во Европа, најавени рекордни 47

Во крајбрежниот туристички регион на земјата, Каскаис, во близина на Лисабон, синоќа дојде до прекин на снабдувањето со електрична енергија поради натпросечна употреба на клима-уреди. Неколку часа без струја останаа десетици илјади домаќинства. Денеска и утре во Шпанија и Португалија температурите ќе изнесуваат најмалку 40 Целзиусови степени, а метеоролозите за денеска најавија рекордни 47 степени во централниот дел на Португалија

Рекорд на Вимблдон: Вердаско без гренслем пауза од 2002 година

Шпанскиот тениски ветеран го бележи 66. настап на турнирите од големата четворка во кариерата. Моментно се наоѓа на 70. место на АТП ранг листата и нема пропуштено учество во Мелбурн, во Париз, во Лондон и во Њујорк од 2002 година. Водечки во оваа статистичка категорија досега беше Роџер Федерер

НБА лига: Кари уште пет години во Голден Стејт за 201 милиони долари

Освојувачот на шампионскиот прстен во НБА лигата и извонредниот бек шутер ја обновија соработката пришто управата на „вориорси“ ги понуди највносните услови досега што никако не можеше да бидат одбиени