Куп на конфедерации: Елиминација на Русија, нов рекорд на Роналдо

Мексико ја совлада „зборнаја“ со 2:1 во директниот дуел за второто место во групата А, Португалија, пак, убедлива против Нов Зеланд со 4:0. Меѓу стрелците и Роналдо кој погоди по 60 пат во меѓународна средба од натпреварувачки карактер во репрезентативниот дрес

Скопски маратон: Кениецот Кируи најбрз кај мажите, рекорд кај дамите

Победничкото време што го оствари е 2:12,59 часа што е за 23 секунди послабо од ланското. Машкиот подиум го комплетираа уште двајца негови сонародници - Едвин Кипруто Кирва (2:16,15 часа) на второто место и Самуел Мимутаи Киптум (2:16,32 часа) на третото. Нивната сонародничка Стела Јепнгетич Барсосио со нов најдобар резултат на патеката (2:33,42 часа) во женска конкуренција. Втора беше Салина Џебет (2:44,19 часа), минатогодишната победничката Гладис Јепкуруи Бивот (2:47,06 часа) заврши како трета

НБА лига: Хјустон со рекордни 1.078 тројки во една сезона

„Ракетите“ до подвиг стигнаа во мечот со Портланд. Осум пати беа прецизни зад линијата 7,24 метри од 34 обиди и постигнаа за една повеќе од Голден Стејт во сезоната 2015/16 Хјустон загуби од Портланд, на гости, со 117:107 во меч по кој остварија извонреден подвиг. Џејмс Харден и компанија поставија нов рекорд во НБА лигата по бројот на погодени тројки во една сезона.

Хокеарски рекорд: Меч во норвешкиот плеј-оф од осум ипол часа

Сторхамар драгонс и Сарпсборг почнаа вчера попладне во 18 часот и играа до 02,30 по полноќ. Домашните победија со 2:1 по осум одиграни продолженија и ефектни 217 минути и 14 секунди минати на мразот Ефективно се играше 217 минути и 14 секунди, а победникот беше одлучен по дури осум продолженија

Шоу во НБА лигата: Харден со 53 коша, Вестбрук со најбрз трипл-дабл

Ѕвездата на Хјустон додаде и 17 асистенции и 16 скока во триумфот над Њујорк со 129:122, плејмејкерот на Оклахома, пак, забележа 17 коша, 14 асистентции и 12 скока против Л.А. Клиперс (114:88) за што му требаа 23,26 минути