Укината обврската за поседување сертификат за вакцинација или прележан ковид при влез во државата

Владата на денешната седница ја усвои препораката на Комисијата за заразни болести за укинување на обврската за поседување сертификат за вакцинација или за прележан Ковид-19, како...

(Видео) Масовен протест во Букурешт: „Не“ за ковид сертификати и мерки, демонстранти влегоа и во парламентот

Снимки на социјалните мрежи укажуваат на масовен протест низ улиците на романскиот главен град Букурешт против воведените епидемиолошки мерки и ковид сертификатите. На видео материјал што...

Затворени два ресторани во Тетово, казни за гости без ковид-сертификати, глоби за неиздавање фискални

На ден 18/19.12.2021 од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција во заедничка координирана акција со инспектори од Управата за јавни приходи и од...

Три угостителски објекти во Гостивар времено под клуч: Шест гости фатени без сертификат за вакцинација

Полициски службеници од СВР Тетово во координација со инспектори од Државниот пазарен инспекторат, вчеравечер во период од 21 до 02 часот по полноќ извршија контрола во...

Италија со построги мерки против ковид-19: Сертификат за метро, за автобус и за меѓуградски превоз

Во Италија од денеска стапија во сила построги мерки против коронавирусот со кои невакцинираните лица ќе бидат исклучени од многу јавни активности и нема да можат...

Се менува протоколот: Блиските на жртвите во несреќата ќе можат да влезат во Бугарија и без документ за ковид-19

Во Република Бугарија ќе биде дозволен влез за сите блиски роднини на настраданите лица во тешката сообраќајна несреќа без разлика дали поседуваат документ поврзан за мерките...