Кривичен суд: Ослободителни пресуди за петмина обвинети во „Шпион“

Судот ги ослободи од обвинение Миќо Насковски за делата „измама“ и „уцена“, Марјан Маџовски за „уцена“, Горан Стојков и Цветан Дамјановски „за недозволено чување и поседување оружје“ и Ѓорги Хаџимицев за делото „послужување во службата“. Претходно се одржа и рочиште на раздвоената постапка против обвинетиот Зоран Божиновски, на која обинителството и одбраната изнесоа завршни зборови. Пресудата е закажана за 11 февруари

Божиновски казнет со 2.000 евра: Ова е лудница, не е судница

Новинарот Зоран Божиновски кому му се суди во одвоена постапка за случајот Шпион беше опоменат и кога рече дека судот го смета за злосторничко здружување, а дека судијката е претставник на злосторничко здружување, предводено од Никола Груевски

Новинарите на протест со барање Божиновски да се брани од слобода

Новинарските здруженија и медиумски организации, активисти и медиумски работници во моментов на мирен протест пред Кривичниот суд, изразуваат поддршка за новинарот Зоран Божиновски. Неговите колеги бараат...

Катица Јанева го побара предметот за Зоран Божиновски

Специјалното јавно обвинителство денеска од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, го побара предметот против Зоран Божиновски, кој неодамна беше екстрадиран од Србија....