Клучниот сведок во Сопот бил врзан за радијаторот за да потпише изјава

По 15 години, обвинетите во случајот „Сопот“ се конечно слободни. СЈО објави дека го повлекува обвинението, а образложението открива стравични детали од тоа како била изнудена изјавата од сведокот

СЈО се откажа од обвинението за Сопот- нема доволно докази

Специјалното јавно обвинителство се откажа од обвинителниот акт за случајот „Сопот“, бидејќи според деталните анализи што ги направило ова Обвинителство не постојат докази дека обвинетите го сториле делото...

СЈО предложи разговор од Мијалков и Јанкулоска како доказ во „Сопот“

На денешното рочиште за случајот „Сопот“,  Специјалното јавно обвинителство за доказ предложи снимка од разговор меѓу Гордана Јанкуловска и Сашо Мијалков поврзана со случајот. Според специјалниот...

Нов обид за „Сопот“

Денеска во Освниот суд Скопје 1 треба да се одржи ново судското рочиште за предметот стар 14 години, познат во јавноста како Сопот. Претходното рочиште беше...

Одложено рочиштето за „Сопот“

Денешната судска расправа за случајот “Сопот” е одложена. Овој пат одбраната побара повеќе време за подготовка, бидејќи судскиот совет се промени и обвинението е веќе во...