Димитриевски: Ахмети да учеше годишно по еден збор Македонски, ќе знаеше 20 реченици да се обрати на граѓаните

Национализмот излегува токму од устата на тие кои почиваат на национализам и ја градат својата политичка кампања и своите политички рејтинзи токму на таков начин, посочи...

Стојанче Ангелов: Не е проблем споменикот во Слупчане, нашите треба да го посетуваат тој пред Собрание

Претседателот на политичката партија “Достоинство” и директор на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов на неговиот Фејсбук профил реагираше на церемонијата за свечено откривање на...

Како да се заштити симболот на Илинденското востание во Крушево: Полски експерти подготвуваат проект

Експерти од Полска, со светско искуство, може да го решат долгорочниот проблем со витражот на „Македониумот“ во Крушево, симболот на Илинденското востание. Со години се работи...

Протестна нота од бугарското МНР: Да се врати оригиналниот споменик во прилепски Клепач

Министерството за надворешни работи на Бугарија, му врачи протесна нота на привремениот шеф на Амбасадата на Република Северна Македонија во Софија, Владимир Крстевски по повод случај...

Шекеринска положи цвеќе на споменикот на загинатите бранители кај Љуботенски бачила

Заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска денеска во касарната „Илинден“ положи венец на споменикот на загинатите бранители, во спомен на осумтемина...