Бизнисменот Илија Гечев сведочеше дека Јанакиески му нудел плац на Водно по цена од 1,5 милион евра

Илија Гечев, сопственикот на компанијата ИГМ Трејд од Кавадарци пред судечкиот совет во Кривичниот суд во Скопје денеска во исказ во судскиот предмет „Плацеви на Водно“...

Василевски: Ако одлуката на ДИК беше во корист на СДСМ, „27 април“ ќе беше и порано

Имаше насоки да се влезе во зградата на ДИК и да се дејствува во насока на заплашување на членовите на Комисијата да не одлучат спротивно на замислата на ВМРО-ДПМНЕ. Случувањата од 27 април ќе беа и порано ако одлуката на ДИК беше во корист на СДСМ“, рече Александар Василевски Нинџа. На денешното рочиште на кое се појави во улога на сведок, тој додаде дека за повикување на масовност на протестите „За заедничка Македонија“ се одело преку генералниот секретар Кирил Божиновски, преку организациониот секретар Спире Ристевски

Сведок за „27 април“: Влегов во Собрание за да бидам виден од луѓе од партија

Имаше луѓе од партија кои мораше да ме видат, бидејќи ми помогнаа при вработувањето, па моето присуство требаше да биде како благодарност, рече Антонио Кочков, кој покрај покрај техничкиот премиер Оливер Спасовски, се појави во Кривичниот суд во својство на сведок за настаните во денот пред три години познат и како „крвавиот четврток“. За протестите „За заедничка Македонија“ била креирана група на Вибер

Спасовски за „27 април“: Вељаноски не прифати расправа за избор на претседател на Собрание

Техничкиот премиер во својство на сведок во Кривичниот суд нагласи дека за предлогот имал поддршка од над десет пратеници, а претседателот на Собранието, по Деловник морал да го стави таквиот предлог на гласањ

Џафери во „Монструм“: Бевме загрижени да не дојде до меѓуетнички тензии во Скопје

Поранешниот вицепремиер задолжен за спроведување на Рамковниот договор, Муса Џафери на денешното судско рочиште предметот „Монструм“, во врска со петкратното убиство кај Смилковското Езеро, рече дека...

Варошлија: Камчева ми беше клиентка, а со Милевски и Боки често одевме на ручеци

Покрај модниот стилист, на денешното рочиште за случајот „Рекет“ сведочеа и Марија Јанковска, сопственичка на оптика, и Алекс Куртов, сопственик на галерија, но не и Владимир Тодоровиќ, Дејан Панделески и Јовче Ременски кои беа повлечени од одбраната

Рустеми: Јанева побара да не го „замрзнам“ станот на Главчев во случајот „Поштенска Банка”

Јавниот обвинител на денешното рочиште за случајот „Рекет“ посочи дека поранешната шефица на СЈО се обратила до него со такво барање бидејќи „станот во Скопје бил веќе продаден на нејзина пријателка и дека со „замрзнувањето“ би се нанела штета на купувачот“

Новинарот Баневски за „Рекет“: Го прашав Боки дали рекетира, тој рече „мора од нешто да се живее“

Со сведочењето на Христијан Баневски, новинар во поранешната „1 ТВ“, завршија рочиштата во случајот „Рекет“ за оваа година. Наредното е закажано на 3 јануари со сослушување на сведоци, меѓу кои и заменичката на поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, Елизабета Јосифовска