Одбраната во„ Талир 2“ тврди дека нема докази ни сведоци дека Груевски и Божиновски незаконски ја граделе Белата палата

Обвинителството не понуди докази, а нема ни сведок, ни документи дека обвинетите Никола Груевски и поранешниот генерален секретар Кирил Божиновски имале намера и долгорочен план да...

Судењето за „Талир“ стартува на 18 февруари – обвинети се Груевски, Јанакиевски, Божиновски, Димовски

Стартот на судскиот процес за „Талир“ е закажан за 18 февруари, информира Кривичниот суд и поканите се веќе испратени до странките. “Талир“ ќе го води  судијата...

Талир замрзна 17 и пол милиони евра имот на ВМРО-ДПМНЕ

Истрагата на СЈО за случајот Талир е во завршна фаза, а деновиве се пишува обвинението. Според информациите кои Истражувачката репортерска лабораторија ги доби од СЈО во случајот има 14 осомничени, сите дел од претходното раководство на ВМРО-ДПМНЕ. Актуелниот претседател Христијан Мицкоски не е осомничен