(Видео) Акција на косовската полиција во Митровица: Солзавец и шок бомби од мостот над Ибар

Утрово во Косовска Митровица се огласија сирени, а во тек е операција на единиците на косовската полиција чии претставници порачаа дека „спречуваат шверц на стока“. Сирените...

(Видео): Тензично во Цетиње, солзавец, шок бомби, свештенството од СПЦ вратено кон Подгорица

Тензично е во Цетиње утрово каде полицијата фрли солзавец врз граѓани на повеќе локации кои протестираат против најавеното устоличување на митрополитот Јоаникиј во манастирот Цетиње. Од...

За десет години Албанија ја напуштиле 60 илјади деца, Мета побара парламентарна анкетна комисија

Албанскиот претседател Илир Мета објави податоци на Евростат, кои покажуваат дека во последните 10 години, над 60 илјади деца ја напуштиле Албанија и првпат побарале азил...

По убиството на Касем Сулејмани: Иран бара одговорност, САД трупаат војска

Тензиите на Блискиот Исток достигнуваат точка на вриење по американскиот воздушен напад во близина на аеродромот во Багдад во кој смртно настрада командант на иранската елитна единица „Кудс“

Тензии во Тирана: Демонстрантите го пробија полицискиот кордон пред Владата

Тензична ситуација вечерва пред Владата во Тирана, откако поголема група од учесниците на протестот на обединетата опозиција го пробија полицискиот кордон. Врз полицијата фрлаа димни бомби и...

Албанската опозиција на протест: Тензии во Тирана, Мета од Баку повика на воздржаност

Ситуацијата пред албанскиот Парламент и понатаму е тензична. Медиумите јавуваат дека неколку полицајци се повредени со тврди предмети, но јавуваат за повредени и меѓу демонстрантите