Манчестер С. старо-нов првак во Премиерлигата: За Гвардиола е најтешка титула, за Компани најдрага

„Граѓаните“ во последното коло, со пресврт, го совладаа Брајтон со 4:1 и ја задржаа предноста од еден бод на врвот на табелата пред Ливерпул чии фудбалери триумфираа над Вулверхемптон со 2:0

Шах: Магнус Карлсен го одбрани светскиот трон

Норвежанецот од Тонсберг го порази Фабијано Каруана од САД во мечевите за титулата во Лондон до која стигна преку брзопотезните партии, откако сите 12 без временско ограничување за потези завршија со реми

Меси: Ако не го освоиме СП во Русија се повлекувам од репрезентацијата

Ѕвездата на Барселона веќе има едно повлекување зад себе. Се збогува со националниот тим по поразот на пенали од Чиле во финалето на Копа Америка во 2016 година меѓутоа подоцна се предомисли и повторно се стави на располагање на стручниот штаб