Хрватска, Словенија и Австрија да гласаaт против преговарачката рамка, граѓаните да излезат на протест, повикува Павле Трајанов

Прашањата кои ги отвори соседна Бугарија со францускиот предлог не треба да бидат дел од преговарачката рамка, а премиерот Димитар Ковачевски да излезе со јасен и...

Трајанов: Со Заев сме дискутирале, но Ковачевски ниту еднаш не нè прашал што мислиме за Бугарија

Пратеникот и лидер на Демократски сојуз, Павле Трајанов во вчерашното гостување во Тема на денот на Сител рече дека коалицијата не била консултирана за ниту едно прашање...

Трајанов: Многу значајно беше што успеавме да издејствуваме „дислокација“ на ЈНА од Македонија и да воспоставивме соработка пред се со САД

Нова ТВ во пресрет на Денот на независноста ви презентира погледи ставови, доживувања, мемоари на претставници од јавниот и политичкиот живот за значењето и улогата на...

Трајанов: Тезата за федерализација е на ВМРО ДПМНЕ и МАНУ од 2001

Раководството на ВМРО – ДПМНЕ, каде беше член и Никола Груевски, порачаа од МАНУ, проект за размена на територии и население, како и карти, за тоа како треба да се направи поделбата на Македонија, рече Трајанов на прес конференција

Избори без избор немаат никаква смисла

Иако официјално од денеска изборната кампања е почната, избори со една кандидатска листа се спротивни на самиот назив „избори“, сметаат аналитичарите и дел од партиите кои најавија бојкот