Фаучи со апел до вакцинираните Американци: Примајте трета доза од вакцината

Водечкиот американски експерт за заразни болести, Ентони Фаучи повика милиони Американци кои веќе биле целосно вакцинирани против коронавирус да примат и трета доза за да одржат...

НБА препорача трета доза од вакцината против ковид-19, со посебна итност за оние кои примиле Џонсон и Џонсон

Раководството на Лигата и Националната асоцијација на кошаркари, работејќи заедно врз основа на препораките на експертите за јавно здравје и заразни болести на НБА, соопштија дека...

Препорака за трета доза вакцина за граѓаните над 60 години, за здравствените работници и пациентите со имунокомпромитирана состојба

Трета доза вакцина се препорачува да примат сите граѓани на возраст над 60 години, сите здравствени работници без оглед на возраста и сите пациенти кои имаат...

Испитувањата одат во насока дека најверојатно трета доза вакцина за Ковид-19 ќе биде потребна, информира Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше дека имал состанок со претстаници на „Фајзер“, на кој раговарале за плановите за следната година и за нивните сознанија...

Во Хрватска прво анализа на антитела кај вакцинираните, па воведување трета доза вакцина

Според имунологот проф. Златко Тробоњача, концентрацијата на антитела постепено се губи, во просек десет месеци по болеста е преполовена, а по вакцинацијата постепено се намалува, иако...