Од 1 јануари се намалува цената на струјата за домаќинствата во првиот и во вториот блок, а се зголемува во третиот и четвртиот блок

Намалување има и на цената за малите потрошувачи, соопшти денеска на прес-конференција претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимоски. Цената на електрична енергија кај домаќинствата...

Ковачевски: Поевтина струја за компаниите за стабилизирање на цените на храната

Премиерот Димитар Ковачевски, на прес-конференција ги образложи новите одлуки од денешната владина седница, со кои се овозможува на компаниите што произведуваат основни прехранбени производи, основните и...

Васко Ковачевски: Ако ЕСМ ја продаваше струјата по пазарна цена поскапувањето ќе беше 150 отсто

Ако АД ЕСМ ја продаваше електричната енергија за граѓаните по пазарна цена, поскапувањето ќе беше 150 отсто, изјави денеска генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски, на прашања...

Ковачевски: Ќе си произведеме струја, ЕСМ нема да дозволи големо покачување на цената

Генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски, одговарајќи на новинарско прашање рече дека се прават пресметките за цената на електричната енергија што компанијата ќе ја продава на ЕВН...