Турција тврди дека резервите на гас во Црното Море се доволни за целиот свет

„Резервите на гас на Црното Море се доволни за покривање на светската побарувачка за природен гас во период од 45 години“, изјави заменик-претседателот на турската владејачка...

Шпанската министерка за одбрана: Испративме воени бродови во Медитеранот и во Црното Море, размислуваме за авиони

Шпанија испрати воени бродови како придружба на поморските сили на НАТО во Средоземното Море и во Црното Море, додека тензиите во регионот се зголемуваат поради трупањето...

Москва набљудува: Американскиот разурнувач УСС „Арли Бурк“ вплови во Црното Море

Ракетниот разорувач УСС „Арли Бурк“ (ДДГ-51), водечки брод од оваа класа американски разурнувачи, вплови во Црното Море, соопшти американската морнарица. Додека е во Црното Море, разурнувачот...

На брегот на Црното Море во Констанца: Бранови исфрлиле пакети со 100 кг. кокаин

Надлежните претпоставуваат дека дрогата е дел од товарот на бродот што пред десетина дена се преврте во делтата на Дунав. Уличната вредност на запленетата пратка се проценува на околу 300 милиони евра