Поништен и дипломатскиот пасош: Екс претседателот на Тунис се бара со меѓународна потерница

Тунис издаде меѓународен налог за апсење на поранешниот претседател Мосеф Марзуки (76) од обвинение за поткопување на безбедноста на земјата. Марзуки, според информации во западните медиуми,...

Избори во Тунис: Умерената исламистичка партија Енахда контра популистите на Карои

Во Тунис денеска се одржуваат парламентарни избори, а главни фаворити се умерената исламистичка партија Енахда и популистичкото движење „Калб Тунес“ на медиумскиот магнат, Набил Карои кој...

Англија тргна со победа на СП: Кејн со два гола го реши Тунис (Видео)

„Гордиот албион“ славеше со 2:1 на „Волгроград арена“ со два гола на напаѓачот на Тотенхем од кои победничкиот во првата минута од судиското продолжение. Во првиот меч од првото коло во групата Г, Белгија ја совлада Панама со 3:0. Двоен стрелец за „црвените ѓаволи“ беше Ромелу Лукаку, еден постигна Дрис Мертенс

Червар: Одигравме како тим, дишевме како еден, гиневме на терен

Хрватот на македонското кормилото изразува задоволство од севкупниот настап против Тунис и покрај присутните осцилации на моменти. Победата ја опиша како голема и слатка, но предупреди дека не е време за еуфорија

Македонија со пресврт го доби Тунис, Лазаров „испали“ 12 гола

„Црвено-жолтите“ по негативата од еден гол на полувреме (13:14) на крајот славеа со 34:30 со што го расчистија патот кон осминафинале на Светското ракометно првенство во Франција. Нареден ривал е Ангола во сабота во 20,45 ч.