Заев: Со двете поништени пресуди, директно се упатува на враќање и повторување на грозоморните дејствија на режимската врхушка

Поранешниот премиер на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска на својот фејсбук-профил реагираше на одлуката на Апелацискиот суд да ја укина првостепената пресуда за Таргет-Тврдина, откако...

Укинување на ковид-сертификатите при влез во земјава, но не и при влез во рестораните

Комисијата за заразни болести денеска препорача да се укине задолжителното поседување сертификат за вакцинација или прележаност на КОВИД-19 за влез во земјава. Овие потврди ќе останат...

Уставниот суд не поведе постапка по иницијативата за укинување на ковид-сертификатите

Судијата известител Вангелина Маркудова на седницата рече дека наводите во иницијативата се неосновани, бидејќи Одлуката на здравствените власти е разумна и е донесена за општо добро...

Со трета доза заштитата се зголемува на над 80 проценти, единствено со вакцинација може да се намали бројот на реинфекции, вели проф. д-р Петличковски

Укинување на сертификатите сега би било апсолутно контрапродуктивно.  Трансмисијата на вирусот е се уште на високо ниво, а имаме многу низок степен на вакцинација, нагласи д-р...

Македонска политичка сцена: ВМРО-ДПМНЕ утре ќе достави предлог за укинување на техничката влада, за СДСМ нема предвремени избори

ВМРО-ДПМНЕ останува на барањето за предвремени парламентарни избори, наспроти ставот на власта дека ќе се оди на редовни избори во 2024 година оти соочување со волјата...

Комората успеа во барањето за укинување или намалување на царински стапки за 260 суровини и репроматеријали

Од 18 поднесени иницијативи од Стопанската комора до Министерството за финансии од моментот кога министерот Бесими раководи со овој сектор, досега седум се целосно прифатени, девет...

Потпретседателот на Фејсбук задолжен за вештачка интелигенција: Го укинуваме системот за препознавање лица

Фејсбук денеска соопшти дека го укинува својот систем за препознавање на лица, кој автоматски ги идентификува корисниците на фотографиите и видеата, наведувајќи ја зголемената загриженост за...