Синоќа во Велес по девет часа рочиште: Владимир Панчевски осуден на 3,5 години затвор

Обвинетиот во предметот за злоупотреби на АКМИС системот, во својот завршен збор истакна дека ова обвинение е политички опструирано и лицемерно, бидејќи се поведува една година по завршување на неговиот мандат во Основниот суд Скопје 1, односно тие го обвинувале дека само тој повредувал права, а не и судиите кои суделе

Скопска Апелација го одби барањето на Панчевски, на 4 август ново рочиште во велешкот суд

Апелацискиот суд Скопје го отфрли барањето на поранешниот претседател на скопскиот Кривичен суд, Владимир Панчевски, за изземање на Велешкиот суд и префрлување на предметот во Скопје. ...

Чулев: Распишана е потерница за Панчевски, се проверува дали ја напуштил државата

Распишана е потерница за екс претседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски. Ова го потврди министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев на денешната прес-конференција, откако полициски службеници...

Владимир Панчевски, „фикс“ на Мицкоски за СЈО, разрешен од судиска функција

Републичкиот Судски совет на денешната седница го разреши од судиската функција поранешниот претседател на скопскиот Кривичен суд, Владимир Панчевски. Toj е обвинет и за злоупотреба на службена положба за распределувањето на предметите преку АКМИС системот, но судењето сè уште не е почнато бидејќи неколку пати се одложува

Министерството за правда повторно во Кривичен за АКМИС системот

Судијата Лазар Нанев е назначен за претседател на Комисијата, која беше формирана по препораките од Рајнхард Прибе за евентуално откривање на злоупотреби на информатичкиот систем кој дели предмети кај одредени судии