Деформитетите на стапалото, колкот и рбетот најчести кај популацијата од 0-18 години во земјава

По повод месецот на детското здравје, Клиниката за ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ  во чиј склоп е и Мајчин дом, организираше креативна работилница со дечињата од градинката...

СЗО: Пониските нивоа на загаденост на воздухот се исто така штетни за здравјето на луѓето

Светската здравствена организација денеска објави дека и пониските нивоа на загадување на воздухот се исто така штетни за здравјето на луѓето, за разлика од претходните анализи....

СЗО: Пад на менталното здравје како последица на пандемијата

Пандемијата на коронавирусот веројатно долгорочно ќе влијае на менталното здравје ширум светот, предупредуваат европските канцеларии на Светската здравствена организација (СЗО) во новиот извештај објавен денеска. „Психолошките...

Севернокорејски мистерии: Едно писмо и воз како сигнали за состојбата на Ким Џонг Ун

Државниот весник „Родонг шинмун“ објави текст за негово писмо во кое изразува благодарност до градежните работници кои се ангажирани на модернизација на градот Самјијон. Дел од светските медиуми, пак, пренесуваат дека сателитски снимки „го фатија“ 250 метри долгиот воз што го користи Ким Џон Ун во близина на неговото одморалиште „Вонсан“ во елитниот дел на источниот брег на земјата. Последните денови се појавија информации дека „Врховниот водач“ бил подложен на кардиоваскуларна операција и оти по зафатот се наоѓа во „вегетативна состојба“, но таквите наводи се непотврдени

Марија Петровиќ: За чист воздух е неопходна регионална соработка

Амбасадорката на Црна Гора во земјава учествуваше на денешната презентација на активностите на здравствената мрежа на Југоисточна Европа (ЈИЕ) во рамки на настанот во организација на „Добредојде“ – Macedonia Welcome Center и црногорската амбасада. Заложби на иницијативата се подобра животна средина, чист воздух и подобро здравје за сите

Јапонците загрижени: Тропските температури се голем проблем за Игрите во Токио

Според јапонската Агенција за управување со природни непогоди, билансот од временски (не)прилики од 29 јули до 4 август е 57 починати лица во целата земја, а повеќе од 1.800 лица биле хоспитализирани само во градот домаќин на Олимпијадата