„Во четвртокот вечерта, управата на Вердер Бремен беше информирана за отворањето на истрага за наводна употреба на лажен сертификат за вакцинација од страна на картичката на Маркус Анфанг“, беше објавено
Тренерот на Вердер Бремен, Маркус Анфанг, е обвинет за фалсификување на пропусница за ковид-19, а сето тоа го објави германски „Билд“, пренесе sportm.mk. 

„Билд“ тврди дека Маркус станал дел од истрагата, а самиот тренер бил револтиран од случајот и во приватен разговор на своите соработници во Вердер им рекол дека навистина бил вакциниран.

„Јас сум целосно вакциниран, но секој може да донесува одлуки според својата совест“, рече Анфанг.

„Како и секој двојно вакциниран граѓанин, така и јас примив две вакцини во официјалниот центар за вакцинација и ја добив соодветната налепница во жолтиот вакцинален картон. Потоа ја дигитализирав и секако претпоставував дека ќе биде во ред. Искрено се надевам дека наскоро ќе се разјасни темата“, се правдаше Анфанг.

Вердер ја информираше јавноста за почетокот на истрагата за нивниот тренер, тие го поддржаа и веруваат дека тој направил се според правилата и дека бил вакциниран.

„Во четвртокот вечерта, управата на Вердер Бремен беше информирана за отворањето на истрага за наводна употреба на лажен сертификат за вакцинација од страна на картичката на Маркус Анфанг“, беше објавено.

По 13 кола во 2. Бундеслига, Вердер е осми на табелата со 19 бодови или пет помалку од плејофот за враќање во Бундеслигата.