Турското Министерство за надворешни работи потврди дека турските власти утре во Анкара ќе се сретнат со шведските и финските делегации за да разговараат за кандидатурите за НАТО на двете нордиски земји.

Министерот за надворешни работи на Финска, Пека Хаависто, претходно изјави дека неговата земја и Шведска ќе испратат делегации во турскиот главен град во среда за да се обидат да го решат противењето на Турција на нивните апликации за членство во воената алијанса.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во саботата имаше одделни телефонски разговори со лидерите на Финска и Шведска и разговараше за неговата резервираност.

Турција вели дека Шведска и Финска имаат засолниште за лица поврзани со Курдистанската работничка партија (ПКК), која Турција ја смета за терористичка организација, и следбеници на Фетула Ѓулен, кого Анкара го обвинува за организирање на обидот за пуч во 2016 година. (Гардијан)