Украина и проруските сепаратистички бунтовници спроведоа најголема размена на затвореници од почетокот на конфликтот во 2014 година. Стотици заробеници пристигнаа дома кај нивните семејства во пресрет на новогодишните празници и православниот Божиќ.

Украинската влада соопшти дека предала 238 затворени сепаратисти и оти за возврат биле ослободени 74 украински затвореници.

Меѓу затворениците предадени на Украина биле и таканаречните „киборг“ војници.

Ова е прекарот што Украинците им го дадоа на војниците кои го бранеа аеродромот во Доњецк во една од најинтензивните битки на конфликтот во 2014 година.

Ослободените украински затвореници од градот Бакхмут во Доњецк со хеликоптери беа префрлени на меѓународниот аеродром во Киев каде што беа пречекани од украинскиот претседател Петро Порошенко:

„Ние ќе направиме се што можеме, ќе го дадеме максимумот, во извлекувањето на нашите најмили, роднини, нашите најблиски, што е можно поскоро. Ова е многу важно“.

Еден од ослободените Олексеј, кој две години и два месеца беше во затвор, на аеродромот во Киев изјави дека се уште не може да поверува во она што му се случува:

„Не можам да поверувам. Во исто време можам и не можам да верувам дека изутрината сè уште бевме таму, а сега сме дома. Сакам да им кажам благодарам на сите роднини и на сите кои учествуваа во нашето ослободување и сакам да кажам дека наши момци се уште се таму и тие треба да бидат спасени“.

Се очекува во идната година да бидат разменети повеќе затвореници.