Еврокомесарот за проширување на Европската Унија (ЕУ), Оливер Вархеји ги презентира извештаите за реформскиот напредок на земјите од Западен Балкан и Турција пред европратениците и повика итно да започнат преговорите со Скопје и со Тирана, јави дописничката на МИА од Брисел.

Како што стои и во самите извештаи на Европската Комисија (ЕК) оваа година, еврокомесарот Вархеји пред европратениците од Комисијата за надворешни работи повтори дека одлагањето на преговорите со Северна Македонија и со Албанија е штетно за кредибилитетот на ЕУ.

Работиме одблизу за да ја деблокираме ситуацијата и да го решиме проблемот за оваа тешка тема. Засега не бевме успешни, но имаме надеж, до крајот на оваа година мораме да испорачаме, не смее ова да се доведе во прашање и на нас е да испорачаме. Кога велам нас, мислам на сите земји-членки на ЕУ, мислам и на Северна Македонија која е партнер во ова. Патував во двете престолнини и сѐ уште сум подготвен да помогнам, но ова може да бара поголема посветеност, изјави Вархеји денеска во Европскиот парламент.

Тој додаде дека со оглед на изборните циклуси во Бугарија и во Северна Македонија овој период не помага, но дека оваа сложувалка мора да се надмине.

Вархеји ги повтори заклучоците од извештајот за Северна Македонија дека земјата покажала одлучност и истрајност во реформите, вклучително и владеење на правото и борбата против корупцијата и организираниот криминал и дека ова треба да продолжи, со дополнителни напори за реформата на јавната администрација.