Репрезентацијата на Хрватска попладнево во Будимпешта доживеа катастрофален пораз од ракометарите на Црна Гора (32:26) во првиот натпревар од втората фаза на Европското првенство во ракомет кое се игра во Унгарија и во Словачка.

Со овој пораз, Хрватска ги намали шансите за пласман во наредната фаза од првенството.