Албанскиот премиер Еди Рама синоќа, на 3 јануари, објави дека сателитите Албанија 1 и Албанија 2 биле лансирани во вселената од базата Кејп Канаверал на Флорида. Двата сателита ќе ја чинат Албанија шест милиони долари за период од три години, а владата во Тирана ќе има приоритетен пристап до нив. Сателитите ќе и користат на државата и за борба со организираниот криминал, трговијата со наркотици, подобра идентификација на опожарени подрачја.

Рама сподели видео на Фејсбук на кое се гледа моментот на лансирањето.

„Речено, сторено. Лансирана е ракетата Фалкон 9, која ги носи нашите два сателити Албанија 1 и Албанија 2 во вселената“, напиша Рама, пренесува порталот Радио-телевизија на Албанија.

Тој истакна дека Албанија сега има повеќе можности да ја контролира и заштити својата територија.

Сателит Албанија 1, Фото Би-би-си
Сателит Албанија 1, Фото Би-би-си

„Од денеска Албанија има повеќе високотехнолошки способности за контрола и заштита на територијата, обезбедувајќи во реално време важни податоци за голем број клучни аспекти за одржлив развој“, објави албанскиот премиер на својот Фејсбук профил.

Сателит Албанија 1, Фото Би-би-си
Сателит Албанија 1, Фото Би-би-си

Сателитите беа ставени во орбитата со ракетата Фалкон 9 како дел од мисијата „Транспортер-6“, во чии рамки во орбитата ќе бидат испратени 114 микросателити и други вселенски летала.

„Целта на двата сателити е подобра контрола на албанската територија. Вселенската алатка ќе се користи за прашања поврзани со граѓанските работи во земјата и борбата против организираниот криминал или за контрола на наркотици, како и за идентификација на запалени подрачја“, јавува порталот Радио-телевизија на Албанија.

Извор Радио Слободна Европа