Претседателот на Франција, Емануел Макрон, при средба со публика за време на турнејата низ земјата, доби шлаканица од еден посетител, јави дописникот на МИА. По инцидентот, уапсени се две лица.

https://www.youtube.com/watch?v=PbgvWZ5965s

Настанот се случи во регионот Дром, во југоисточна Франција. Сакајќи да се поздрави со присутните, едно лице извикувајќи „Долу Макронија” и претставувајќи се како анархист, му удри шлаканица на претседателот. Набрзо обезбедувањето реагираше и го неутрализира напаѓачот.

Емануел Макрон потоа ја продолжи својата посета, но видеото од инцидентот веќе се рашири на интернет.