Руските војници изминатиот ден убија шест жители на регионот Доњецк, седум цивили загинаа во непријателско гранатирање на регионот Запорожје, додека во руските напади на Никопол едно дете е тешко повредено.

„На 11 октомври Русите убиле шест цивили во регионот на Доњецк: четворица – во Лиман и двајца – во Терни. Уште едно лице е повредено“, објави на Телеграм Павло Кириленко, шеф на регионалната воена управа на Доњецк, пренесува Укринформ.

Во моментов, невозможно е да се утврди точниот број на загинатите и повредените во Мариупол и Волноваха, истакна Кириленко.

Како што известува Генералштабот на вооружените сили на Украина, Русите се обидуваат да ги задржат привремено заземените територии, да ги запрат контраофанзивните дејства на украинските одбранбени сили во одредени правци и да тргнат во офанзива во правците Бахмут и Авдиивка.

Руските трупи со MLRS и артилерија ги гранатираа Орихив и Степнохирск од областа Запорожје, при што загинаа седум цивили, изјави Кирило Тимошенко, заменик-шеф на Кабинетот на украинскиот претседател, во објава на Телеграм, пренесува Укринформ.

„Регионот Запорожје повторно е нападнат. Руските терористи, кои се нарекуваа армија, го гранатираа регионот со MLRS и артилерија. Беа погодени градот Орихив и селото Степнохирск. Како резултат на бруталното гранатирање, загинаа 7 лица и исто толку се повредени“, напиша тој.

Според Тимошенко, надлежните служби веќе работат на отстранување на последиците од нападот.

Како што пренесува Укринформ, утрото на 11 октомври, руската армија истрелала 12 ракети С-300 врз јавни објекти во градот Запорожје.

„Русите цела ноќ го мачеа округот Никопол… Шестгодишно девојче беше тешко повредено… Областа седум пати беше под оган на непријателот и тешка артилерија“, објави на Телеграм Валентин Резниченко, началник на Регионалната воена управа на Дњепропетровск.

Забележано е дека над Никопол биле испукани повеќе од 100 гранати. Една од нив удрила во приватна куќа, при што биле повредени 6-годишно девојче и нејзината мајка. Тие и уште една жена повредена во нападот сега се во тешка состојба во болница.

Во градот беа погодени повеќе од триесетина станбени блокови и приватни куќи, гасоводи и далноводи. Оштетени се две претпријатија, две градинки, училиште, продавници и канцеларија на добротворна организација.

Нема информации за жртви во заедниците Марханец и Мирове. Се проценува размерот на уништување.