Едно место во сингл и пет во дубл назадуваше Лина Ѓорческа на најновата ВТА ранг листа објавена денеска. Првиот македонски тениски рекет е на 260 позиција (201 бод) во поединечна конкуренција и на 266. во двојки (258 бода).

Романката Симона Халеп останува водечка кај дамите со 6,175 бода пред Гарбиње Мугуруза од Шпанија со 6,135 бода. Зад нив е Каролина Возњацки која напредуваше за три позиции, и по, речиси, шест години повторно е дел од најдобрата тројка со 6,015 бода благодарение на триумфот на завршниот Мастерс во Сингапур.

Рафаел Надал, речиси сто отсто, ќе заврши како најдобар светски тенисер за 2017 година. Тој го презеде тронот, откако Роџер Федерер реши да се повлече од Мастерсот во Париз, па сега му е потребна само една победа во француската престолнина за потврда на лидерската позиција на крајот на сезоната. Швајцарецот, пак, ја образложи одлуката за отсуство во Париз поради проблеми со грбот и ќе паузира една седмица до настапот на завршниот Мастерс во „О2 арена“ во Лондон.

ВТА листа – топ 10

Симона Халеп (Романија) 6,175 бода

Гарбиње Мугуруза (Шпанија) 6,135

Каролина Возњацки (Данска) 6,015

Каролина Плишкова (Чешка) 5,730

Венус Вилијамс (САД) 5,597

Елина Свитолина (Украина) 5,500

Јелена Остапенко (Летонија) 5,010

Каролине Гарсија (Франција) 4,420

Џоана Конта (В. Британија) 3,610

Кристина Младеновиќ (Франција) 2,885, итн.

АТП листа – топ 10

Рафаел Надал (Шпанија) 10,465 бода

Роџер Федерер (Швајцарија) 9,005

Александар Зверев (Германија) 4,400

Доминик Тим (Австрија) 3,725

Марин Чилиќ (Хрватска) 3,625

Григор Димитров (Бугарија) 3,560

Стен Вавринка (Швајцарија) 3,150

Давид Гофан (Белгија) 2,885

Пабло Карено Буста (Шпанија) 2,605

Новак Ѓоковиќ (Србија) 2,585; итн.