Косовските специјални сили се обиделе да ја отстранат барикадата кај Зубин Поток, Вучиќ одржал консултации со премиерот и војската, објави порталот Косово онлајн.

Овој настан го објави и локалниот медиум Зубин поток инфо, кој на својот Инстаграм профил објави заматено видео на кое се слушаат детонации и горење оган.

Медиумите додаваат дека барикадите во Зубин поток во моментов се мирни.

Косовската полиција во Зубин Поток има две неодамна изградени бази.

Српскиот претседател Александар Вучиќ, како што се наведува, одржал консултации со премиерката Ана Брнабиќ и со воениот врв на земјата.

Вучиќ го испрати командантот на армијата на границата со Косово, соопшти самиот генерал Милан Мојсиловиќ.

Политика пренесува дека по средбата со претседателот Вучиќ, генералот Милан Мојсиловиќ итно заминал за Рашка, а работните средби и консултации ќе продолжат утрово.

Србите од северот на Косово веќе 17 дена се на барикадите. Тие велат дека ќе бидат отстранети кога Приштина ќе ги ослободи Дејан Пантиќ, Миљан Аџиќ и Слаѓан Трајковиќ и кога специјалните полициски сили ќе бидат повлечени од северот. КФОР потврди дека синоќа имало пукање во потокот Зубин, но нема жртви и нема материјална штета. Косовската полиција соопшти дека немало напади врз полицијата, ниту пак размена на оган меѓу полицијата и некоја група.

„Задачите што ги добивме српските вооружени сили и јас како началник на Генералштабот се прецизни и јасни и ќе бидат целосно спроведени“, посочи Мојсиловиќ, додавајќи дека ситуацијата е сложена и бара присуство на вооружените сили на Србија.

Вчерашниот ден беше одбележан и со забраната на српскиот патријарх Порфириј да оди во Печката патријаршија пред Божиќ. Патријархот најави дека не се откажува од намерата да служи во Печката патријаршија и очекува, како што наведе, крајно дискриминаторската одлука да биде укината.

Од Рашко-призренската епархија соопштија дека се шокирани од ваквата одлука и потсетија дека патријархот повикал на мир и соживот на Србите и Албанците.

Српската премиерка Ана Брнабиќ минатата недела изјави дека ситуацијата во Косово е „на работ на вооружен конфликт“.

Извор: новински агенции