Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска е во посета на Вашингтон во своето прво патување во странство откако Русија ја нападна неговата земја во февруари, објавија американските медиуми, пренесе Би-Би-Си.

Ненадејната посета на странска земја и тоа на САД исто така ја сигнализира важноста на односите на Украина со САД, кои одиграа водечка улога во обезбедувањето воена поддршка.

„На пат кон САД за да ја зајакнам отпорноста и одбранбените капацитети на Украина“, напиша тој на Твитер.

Зеленски планира да ја посети Белата куќа бидејќи се очекува претседателот Џо Бајден да објави нов пакет оружје за Киев, вклучително и ракетите Патриот, кои се клучни за одбрана на Украина од руски ракетни и напади со беспилотни летала, објавија вчера.

Зеленски може да се обрати и пред американскиот Конгрес, кој треба да усвои нов нацрт-буџет со 44,9 милијарди долари нова помош за Украина.

Претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси вчера во писмо до членовите на Конгресот рече дека тие треба да бидат физички присутни на состанокот во средата навечер.

„Ве молиме, присуствувајте конкретно на седницата за демократија во среда вечерта“, напиша таа без друго објаснување.

Зеленски, кој ја водеше својата земја без одмор во изминатите 10 месеци брутална војна со руските сили, често разговара со лидерите и поддржувачите ширум светот, но само преку телефон и видео-конференција.

Но, пред патувањето, Киев призна дека Соединетите држави се најважниот поддржувач на воените напори, откако веќе обезбедија околу 20 милијарди американски долари безбедносна помош и повеќе финансиска и хуманитарна поддршка.

Извор: Би-Би-Си