Земјотрес со магнитуда од 3,1 степени според Рихтеровата скала според Европската макросеизмичка скала, синоќа бил почувствуван од населението во Ресен, Дебар и околината.

Според Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, се случил во 23 часот и 49 минути, а е регистриран на 115 километри југозападно од Скопје со епицентрално подрачје во Дебар