Попладнево во Албанија е регистриран земјотрес со јачина од 3,9 степени по Рихтеровата скала.

Европскиот медитерански сеизмолошки центар објави дека епицентарот на земјотресот бил на 21 километар североисточно од Тирана, на длабочина од 10 километри.