Пратеникот на Алтернатива, Скендер Реџепи-Зејд нема да поддржи мнозинство со Левица во Собранието, објави „zhurnal.mk“, новинска агенција на албански јазик, повикувајќи се на информација што ја објави порталот tetovasot.com. 

Тој, како што наведува агенцијата од свои неименувани партиски извори, најавил оти ќе побара од партијата да се повлече од договор за парламентарно мнозинство со субјектот на чие чело е Димитар Апасиев, бидејќи, како што вели, е анти-НАТО, анти-ЕУ, анти-американска и се декласирала против Договорите од Охрид и од Преспа.

Изворот на zhurnal.mk порачал дека партијата Алтернатива, до моментот на одржување на средбата во Собранието по која лидерот на ВМРО-ДПМНЕ објави фотографија со која порача дека е „обезбедено ново парламентарно мнозинство“, не била информирана дека на маса ќе биде и Левица преку нејзиниот претседател Апасиев. Информациите со кои располагале се однесувале на ЛДП на Горан Милевски дека ќе биде вклучена во напорите за прекројување на новото парламентарно мнозинство.