Наскоро ќе биде организирана посета на Франција на претседателот Румен Радев и премиерот Кирил Петков. Во нивната делегација ќе биде и претставник на бугарското МНР. Во Париз се очекува да го одобрат предлогот на Емануел Макрон за укинување на ветото за преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ, јави утринава бугарската агенција БГНЕС.

Според агенцијата посетата на Париз била дел од договорот што паднал на последниот коалициски совет што се одржа во петокот вечерта на 27 мај.

Во текот на разговорот, владата информираше дека „француското претседателство ветило дека ќе ги вклучи сите бугарски барања во преговарачката рамка и нивното спроведување ќе го гарантира самиот Макрон“. „Ова практично значи дека целосно му веруваме на Макрон, но во исто време ризикуваме да западнеме во децениски спор, бидејќи секоја од земјите-членки ќе може да блокира каква било одлука. Тоа ќе биде бесконечен спор и не сакаме турска верзија“, изјави еден од учесниците за БГНЕС.

Според друг учесник на состанокот на 27 мај, планот на Макрон „има предлози кои не се јасни и воопшто не е сигурно дека Европската комисија може да даде гаранции за нивно спроведување во иднина“. Учесниците во коалицискиот совет, како што се вели во текстот на БГНЕС, биле многу импресионирани од информацијата дека „претседателот Радев имал многу позитивен разговор со Макрон“.

Еден ден по советот, самиот Радев го кажа следново: „Можам да му честитам на претседателот Макрон за неговата визија и храброст да бара соодветно решение за да се најде излез од оваа ситуација и да се поддржат вистината и правдата“.

„Веројатно поради оваа причина се издвоени десетици илјади лева за социолошка агенција да го обработи населението по ова прашање во следните две недели“, реагирал член на Коалицискиот совет, пренесува агенцијата.

Укинувањето на ветото беше неопходно и поради желбата на Украина да ги започне преговорите за пристапување во ЕУ. Многу лош сигнал би бил ако Украина добие покана, а Северна Македонија и Албанија продолжат да чекаат и поради таа причина француското претседателство брза со предлогот, изјавил еден од учесниците на почетокот на состанокот.

БГНЕС понатаму пренесува и дека на крајот на состанокот на коалициониот совет била донесена одлука во следните две недели „никој да не коментира или да заземе став за прашањето за Северна Македонија“. За ова прашање најмногу треба да молчат претставниците на МНР.

„Првите коментари треба да се дадат откако предложениот текст ќе биде објавен и силно поддржан од самото МНР. Во исто време, сите претставници на различните политички партии кои учествуваат во владата ќе тврдат дека „нема назадување по прашањето за Северна Македонија и ќе бидат заштитени националните интереси на нашата земја“.

На средбата, вели БГНЕС, било договорено секое поинакво мислење и став за ова прашање на политичари, научници, историчари, новинари да биде „нападнат што побрзо и со тешки политички обвинувања“. Еден од нив дури се пофали на крајот на средбата пред некои од учесниците дека „лично се справувал со непослушен и“ може да нареди секого да клевети од двете страни на границата“.

Советодавниот совет за национална безбедност (НАС) што го побара премиерот Кирил Петков за Северна Македонија ќе биде свикан по неговата посета на Франција. Самиот премиер се обврза лично да го одржи.

По седницата на ЗНД под претседателот, Бугарската социјалистичка партија ќе го свика Националниот совет, кој ќе и даде мандат на Корнелија Нинова да го поддржи предложениот текст. Останатите партии кои се дел од владината коалиција ќе ги повикаат своите пратеници „да гласаат со чиста совест или да ги повикаат да го поддржат, единственото можно решение“. На овој начин ќе се смени сегашната позиција на нашата држава, а премиерот Кирил Петков ќе го исполни ветувањето „дека се ќе биде одобрено од Народното собрание“.

„Бугарија многу повеќе од самата Северна Македонија, а да не зборуваме за Франција, која прва ја блокираше Северна Македонија, сака властите во Скопје да започнат преговори за членство во ЕУ. Решението е можно и може да се најде многу брзо, се додека постои минимална волја од страна. Доволно е да се погледнат транскриптите од последните разговори меѓу делегациите на двете министерства за надворешни работи. Однесувањето на едната се граничи со ароганција“, рече друг учесник на средбата на 27 мај и нагласи: „Мора да има решение. Но, погледнете ги пораките на локалните политичари, на претседателот Пендаровски, опозицијата, властодршците. Отворено велат дека нивното членство во ЕУ е далечна перспектива. Поголемо антиевропско однесување и пропаганда има само во Белорусија и Русија“, се наведува во коментарите што ги утрово ги пренесе БГНЕС.