Што е можно поскоро треба да ја одржиме првата меѓувладина конференција. Северна Македонија и нејзините граѓани заслужуваат да напредуваат на патот кон ЕУ, твитна високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел, по средбата со премиерот Зоран Заев и вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров на Самитот ЕУ – Западен Балкан во Брдо кај Крањ.

„Со Зоран Заев разговаравме за одлична соработка ЕУ – Северна Македонија, вклучително и безбедноста, глобалните прашања, регионалната интеграција, проширувањето, наведе Борел.