Силвија Алшар Михајловска: Жените во Македонија ја следат модата но, практични се кога купуваат облека

За релативно кусо време Алшар стана препознатлива по фустаните со остри рабови, храбри откосувања, рачно обоени суптилни принтови. Не се води според трендовски модни линии, ниту...

Десет држави дел од првото издание на онлајн фестивалот “Театарски европски алтернативи”

Во петок 17. септември почнува првото издание на онлајн интернационалниот алтернативен фестивал “Тетарски европски алтернативи-STURM UND DRANG“. Оваа година фестивалот ќе претстви над 70 артисти во...

Заев: Културно-информативниот центар во Тирана ќе придонесе за презентирање на традицијата, културата и уметноста на нашата земја во Албанија

Ќе се забрза и процесот на отворање на Културно – информативниот центар на Албанија во Скопје. Премиерот Зоран Заев денеска по работниот ручек на лидерите на...

Филмот од официјaлната селекција во Кан, „Северен пол“ на Марија Апчевска , викендов на ИФФК „Браќа Манаки“

Филмот „Северен пол“ на Марија Апчевска во продукција на „Кино око“ – првиот македонски краток филм кој бил во трка за Златна палма на Канскиот фестивал,...

Прилог кон клупската сцена по осамостојувањето на државата: Електронската сцена го вброи Скопје меѓу Токио, Париз, Лондон – од супкултура до амбасадори на културата

Заложувавме автомобили да донесеме диџеи, најважно беше да има добра журка и да струи модерен ветар, раскажуваат Огнен Узуновски Оги и Миле Станишковски Станиш Осамостојувањето и...

Филмскиот композитор Олафур Арналдс лауреат на седмото издание на Скопје синема сити, 30 години од смртта на Мајлс Дејвис

За потсетување, Фестивалот ги има наградено со истата награда Дејвид Боуви (2015), Леонард Коен (2016), Руичи Сакамото (2018), Филип Глас (2019), Влатко Стефановски (2019) и New...