Изведба на оперската претстава “Аида“ и промоција на монографијата „50 години Мајски оперски вечери“

Улогите ги толкуваат: Сања Керкез од Србија (Аида), Виталиј Ковалчук од Украина (Радамес), Сања Анастасија од Србија (Амнерис), Владимир Саздовски (Рамфис), Игор Дурловски (Фараон), Отар Накашидзе...

Кански филмски фестивал: Златната палма за “Без филтер“ или „Триаголник на тагата“ на Рубен Остлунд

Целото жири беше крајно шокирано од овој филм, призна претседателот на жирито, Винсент Линдон. Со Винсент Линдон, претседател на жирито, ги немавме лапсусите на минатогодишниот претседател...

„Ана Каренина“ на Пројковски победник на „Денови на Нушиќ“ во Смедерево

Со сите овие награди, „Ана Каренина“ е најнаградуваната претстава во историјата на Новосадско народно позориште – Нови Сад, а истовремено го вбројува македонскиот режисер Дејан Пројковски...

Британците восхитени од Трпчески – го свири Моцарт како виор со 130 километри на час

Престижното британско и едно од водечките светски музички списанија „Грамофон“ во својот јунски број го издвои како компакт-диск на месецот новиот албум „Варијации“ на македонскиот пијанист...

Малеска-Сачмароска: Во услови на криза мора да се унапредат женските бизниси преку дигитални технологии

Пандемијата на коронавирус не е само здравствена криза, туку е и социјална и економска криза, со пошироки реперкусии, кои потешко ги погодуваат жените отколку мажите, рече...

Со „Реквием за војната“ Филхармонија ја затвара концертната сезона

Во изведбата учествуваат Камерниот и симфонскиот оркестар на Филхармонија, Хорот на Софиската филхармонија, Детскиот хор при ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“ и солистите Весна Ѓиновска – Илкова, Стеван Каранац (Србија) и Горан...