Две претстави и многу смеа: Почна фестивалот „Гола месечина“ во општина Аеродром

На уникатен и необичен начин, овој викенд започна деветтото долго очекувано издание на Меѓународниот фестивал на комедијата „Гола Месечина“, организиран од Театар Комедија и општина Аеродром. На репертоарот...

(ВИДЕО) Калвин Харис, Ник Кејв, Џејмс Артур – „ЕГЗИТ“ ќе ја осветли Петроварадинската тврдина од 7 до 10 јули

Еден од водечките светски фестивали и убедливо најголемиот во регионов, „ЕГЗИТ“ (EXIT) фестивал ја состави целокупната програма која ова лето ќе биде во знакот на најсилните музички изданија. Први меѓу...

Со концертот на Европскиот Креативен Оркестар при Институтот ФАМЕ’С отворен фестивалот „Скопско лето“

Со концертот на Европскиот Креативен Оркестар при Институтот ФАМЕ’С вечер свечено беше отворено овогодинешното 43-то издание на манифестацијата „Скопско лето“. Концертот се одржа во салонот на...

Влатко Стефановски викендот со деби настап во Тирана – македонскиот виртуоз беше дел од „Албанија гитар фестивал“

Македонскиот гитарист Влатко Стефановски викендот за првпат настапи во Тирана. Стефановски настапи во придружба на својот син Јан Стефановски – тапани и Иван Кукиќ – на...