(ВИДЕО) Калвин Харис, Ник Кејв, Џејмс Артур – „ЕГЗИТ“ ќе ја осветли Петроварадинската тврдина од 7 до 10 јули

Еден од водечките светски фестивали и убедливо најголемиот во регионов, „ЕГЗИТ“ (EXIT) фестивал ја состави целокупната програма која ова лето ќе биде во знакот на најсилните музички изданија. Први меѓу...

Со концертот на Европскиот Креативен Оркестар при Институтот ФАМЕ’С отворен фестивалот „Скопско лето“

Со концертот на Европскиот Креативен Оркестар при Институтот ФАМЕ’С вечер свечено беше отворено овогодинешното 43-то издание на манифестацијата „Скопско лето“. Концертот се одржа во салонот на...

Влатко Стефановски викендот со деби настап во Тирана – македонскиот виртуоз беше дел од „Албанија гитар фестивал“

Македонскиот гитарист Влатко Стефановски викендот за првпат настапи во Тирана. Стефановски настапи во придружба на својот син Јан Стефановски – тапани и Иван Кукиќ – на...

„Златна рамка 22“ ги обедини филмските професионалци и публиката

Осум македонски филмови од минатата година, првиот Интернационален Филмски Форум и социјалната програма „Фокус“ го одбележаа 4. издание на „Златна рамка“. Во изминатите четири дена (9 до...

Христо Петрески нов претседател на Друштвото на писатели на Македонија

Друштвото на писатели на Македонија избра нов претседател, Христо Петрески. Избрано е и ново претседателство во состав Кристина Николовска – претседател на Собранието на ДПМ, Весна...

Сашко Коцев, Драган Бјелогрлиќ, Кирил Спасески и Бранко Петровски добитници на наградите „Златна рамка“

Одбележувајќи го четвртотото издание на манифестацијата „Златна рамка“, Друштвото на филмски работници на Македонија ќе ги додели традиционалните почесни награди „Златна рамка“. Добитник на наградата филмски автор годинава...